Z ogromną przyjemnością informujemy, że szkoła nasza po raz drugi została zaproszona przez Fundację im. Kazimierza i Zofii Moczarskich do udziału konkursie na Nagrodę Młodzieżową im. Kazimierza Moczarskiego. Grupa uczniów (Przemysław Mordas i Michał Naruszewicz z klasy trzeciej technik mechatronik oraz Aleksandra Iwanowska i Mateusz Barszczewski z klasy drugiej technik cyfrowych procesów graficznych) – zrzeszona na czas pracy, tj. od września do grudnia 2017 roku, w strukturę Młodzieżowego Klubu Historycznego (MKH) – pracowała rzetelnie, tj. czytała, dyskutowała, przygotowała recenzje trzech wybranych publikacji.

Na potrzeby prac Fundacja przekazała szkole jako darowiznę dziesięć książek poświęconych najnowszej historii Polski, a wśród nich reportaże historyczne, biografie, dzienniki, wspomnienia, bowiem efektem końcowym ma być wyłonienie najciekawszej, najbardziej interesującej i wartościowej – według młodzieży – publikacji.

Zwieńczeniem udziału w konkursie będzie obecność uczniów wraz z opiekunami na uroczystym podsumowaniu prac wszystkich Klubów i uczestnictwo w warsztatach edukacyjnych, które zostało zaplanowane w dniach 1–3 grudnia br. Program zjazdu obejmuje również: prezentację najciekawszych tytułów (a tym samym nominację do Młodzieżowej Nagrody), spotkania z autorami książek, które młodzież miała okazję przeczytać, wizytę w Muzeum Powstania Warszawskiego i Muzeum Warszawskim, spacer po warszawskiej starówce. Ponadto spotkania z uczniami innych szkół Polski oraz z liceów warszawskich powinny zaowocować ciekawym doświadczeniem dla naszej młodzieży.

Dzisiaj możemy śmiało powiedzieć, że trzy miesiące intensywnej pracy zdecydowanie pozytywnie wpłynęło na młodzież, rozbudziło potrzebę poszerzenia swojej wiedzy. Uczniowie byli kreatywni, uwierzyli, że szkoła techniczna nie ogranicza ich możliwości zgłębiania wiedzy humanistycznej, mimo że mają mniej godzin języka polskiego czy historii aniżeli młodzież klas humanistycznych liceów ogólnokształcących.

Opiekę nad organizacją i prowadzeniem spotkań oraz odpowiednie wsparcie dla uczniów powierzono Magdalenie Jaśkiewicz i Mariannie Rant-Tanajewskiej.

Patron nagrody Kazimierz Moczarski (1907–1975) był prawnikiem, dziennikarzem, pisarzem, żołnierzem AK, uczestnikiem powstania warszawskiego. Po wojnie był przez 11 lat więziony przez komunistów.
W 1949 roku przebywał w jednej celi wraz z Juergenem Stroopem, niemieckim oficerem odpowiedzialnym za zagładę getta warszawskiego. Owocem ich rozmów była opublikowana w 1977 roku książka pt. Rozmowy z katem, przybliżająca życiorys niemieckiego zbrodniarza, ujawniająca kulisy działań nazistowskich.

 

 

Pliki do pobrania:

Lista szkół w których działają Młodzieżowe Kluby Historyczne

10 Nominacji do Nagrody Historycznej Im. Kazimierza Moczarskiego 2017

Informacja prasowa