W poniedziałek, 18 czerwca 2018 roku, mieliśmy przyjemność gościć w naszej szkole dyrektora Archiwum Państwowego w Suwałkach Pana Tadeusza Radziwonowicza.

Pan Radziwonowicz przybliżył uczniom klas pierwszych postać suwalczanina gen. dyw. Henryka Minkiewicza i jego wkład w walkę o niepodległość i budowę państwa polskiego.

Wykład był bogato ilustrowany materiałami źródłowymi, dostępnymi m.in. w suwalskim archiwum. Uczniowie mieli też okazję przekonać się, jak żmudna, trudna, ale jakże ciekawa jest praca archiwisty i jak na podstawie zgromadzonych archiwaliów można odtworzyć losy poszczególnych osób.

Interesującym doświadczeniem było spojrzenie przez pryzmat Henryka Minkiewicza na wysiłki Polaków w walce o niepodległość i dzieje II Rzeczypospolitej oraz świadomość, jak życiorysy suwalczan splatały się z historią Polski.