Czy warto podjąć działania zmierzające do zachowania w pamięci tekstów i słów gwarowych? Czy język naszych przodków może jeszcze ciekawić? Co wiemy o sobie, o tradycjach, obrzędach, życiu  ginącej kultury ludowej? Pytania te skłaniają do refleksji, a nawet do aktywności w badaniu i ratowaniu kultury odchodzącego pokolenia dziadów, pradziadów.

Zespół Szkół Technicznych kontynuuje prace rozpoczęte kilka lat temu. Szkolne koło gwaroznawcze działa, należący do niego uczniowie angażują się w badania dialektologiczne. Przeprowadzają wywiady z przedstawicielami najstarszego pokolenia na temat przeszłości regionu, wspomnień z młodości, potraw regionalnych oraz zwyczajów świątecznych i tych związanych z różnymi sytuacjami życiowymi. Ponadto wypełniają kwestionariusze zawierające pytania dotyczące cech osobowych. Zebrane materiały posłużą do opracowania stanowiącego podstawę kolejnej książki z cyklu „Słownictwo ludowe Mazowsza, Podlasia
i Suwalszczyzny w układzie tematycznym”.

W związku z aktywnością naszej młodzieży szkolnej w tym zakresie – 30 maja 2023 roku gościliśmy w progach Zespołu Szkół Technicznych dr hab. Elżbietę Wierzbicką-Piotrowską, prof. UW oraz dr Magdalenę Wanot-Miśturę – językoznawczynie pracujące na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Młodzież kilku klas wzięła udział
w niezwykle inspirujących, ale nie takich łatwych, jak się okazało, warsztatach gwarowych. Uczniowie w formie zabawy próbowali odgadnąć znaczenie słów lub dopasować do nich podane wyjaśnienia.  Każda poprawna odpowiedź była premiowana nagrodą.

Jako młodzi odkrywcy – uczniowie Zespołu Szkół Technicznych i nauczyciele poloniści będą uczestniczyć w lipcowych warsztatach  gwaroznawczych, w ramach projektu „Dialog pokoleń”, który został umieszczony w programie ogłoszonym przez NCK „Ojczysty, dodaj do ulubionych”. Działaniom tym patronuje Narodowe Centrum Kultury.

Wszystkich uczniów, którzy chcieliby podjąć współpracę i gromadzić materiały utrwalające język gwarowy zachęcamy do współpracy! Wszelkich informacji oraz pomocy udzielają: pani dyrektor Dorota Kossa-Szoch i Magdalena Jaśkiewicz. Poniżej zamieszczamy kwestionariusz cech osobowych, stanowiący podstawę do badań.