Wielokulturowość oznacza tolerancję, zrozumienie, ciekawość, różnorodność i piękno. Akceptacja różnorodności kulturowej jest kluczowym elementem w budowaniu pozytywnych relacji, w tworzeniu bezpiecznego świata. Dlatego 21 listopada 2019 roku w Zespole Szkół Technicznych w Suwałkach po raz kolejny odbyło się spotkanie promujące właśnie wielokulturowość pod nazwą „Dzień Dialogu Kulturowego – Tatarzy”.

By zrozumieć własną kulturę, poznać i móc mądrze oraz prawdziwie mówić o swoich korzeniach, trzeba zdecydowanie być otwartym człowiekiem.  Tej otwartości tym razem uczyli nas Tatarzy. Obecność jednej z niewielu rodzin tatarskich na Podlasiu zawdzięczamy pani Dżennecie Bogdanowicz oraz Mirosławowi Bogdanowiczowi, którzy poprowadzili tegoroczne warsztaty, z dużym zaangażowaniem, pasją opowiedzieli o kulturze i tradycjach Tatarów. O sobie, z dumą mówili: jesteśmy Polakami, Tatarami, Muzułmanami. Państwo Bogdanowiczowie są właścicielami Tatarskiej Jurty w Kruszynianach. Ich tatarskie gospodarstwo leży w samym sercu Puszczy Knyszyńskiej (3 kilometry od granicy z Białorusią, 50 kilometrów od Białegostoku). Jako organizatorzy cyklicznej imprezy „Sabantuj” i Ogólnopolskiego Festiwalu Kuchni Tatarskiej, poprzez zabawę, taniec, muzykę przybliżają kulturę, religię oraz tradycję swych przodków.

Dowiedzieliśmy się, że Kruszyniany, to kolebka kultury tatarskiej na ziemiach polskich i miejsce, gdzie panuje niepowtarzalny klimat polskiego orientu. Właśnie tam, na szlaku tatarskim, nikogo nie dziwi, że cerkiew stoi obok meczetu, a meczet obok synagogi, ponieważ prawdziwym fenomenem tego miejsca jest wielokulturowość i tolerancja. Mieliśmy możliwość zobaczyć i posłuchać, jak wygląda, czym charakteryzuje się kultura tatarska, dzięki prezentacji filmu oraz wystawy książek o tematyce tatarskiej, pocztówek, strojów, przedmiotów związanych z kultem religijnym czy zdjęć.

Główną atrakcją i atutem gospodarstwa gości jest wyśmienite tatarskie jadło, którego nie mogło zabraknąć również na naszych warsztatach. Degustowaliśmy dania doskonałe w smaku i wyglądzie: czak-czaki, listkowiec, bułeczki drożdżowe z cynamonem, pierogi pieczone i słynny pierekaczewnik. Zarówno uczniowie, jak też zaproszeni goście oraz nauczyciele jednogłośnie stwierdzili, że są to potrawy warte grzechu.

Spotkanie to było pierwszym krokiem do zrozumienia tej niezwykłej kultury, inspiracją do głębszych poszukiwań. Za przybycie gości, którzy wspierają nasze działania na rzecz wielokulturowości, dialogu międzykulturowego i budowania mostów w relacjach międzyludzkich, które nieprzerwanie prowadzimy w naszej szkole od 2002 roku, serdecznie dziękujemy. Jesteśmy też wdzięczni Dyrektor Zespołu Szkół Technicznych – pani Annie Musiałowicz, że zawsze wspiera działania rozwijające w uczniach ducha humanizmu, rozumie i docenia potrzebę kształcenia kulturowego, a panu Prezydentowi miasta Suwałki – Czesławowi Renkiewiczowi, za wsparcie finansowe tego projektu.

Przekonani jesteśmy, że spotkanie z Podlaskimi Tatarami nie będzie naszym ostatnim. Raz wskazana droga do Kruszynian na długo pozostanie w naszej pamięci.

 

oprac. Magdalena Jaśkiewicz