W czwartek, 13 października, odbyła się gra miejska zorganizowana przez uczniów naszej szkoły – klasy 3 TMR, 4 TG_p, 4 TI_p – pod opieką Magdaleny Siwko. Naszym celem było uczczenie pamięci Marii Konopnickiej – patronki roku 2022. Działanie przeprowadziliśmy we współpracy z Muzeum im. Marii Konopnickiej w Suwałkach i Biblioteką Publiczną im. Marii Konopnickiej w Suwałkach.

Zabawa skierowana była do uczniów ostatnich klas szkół podstawowych. Trzyosobowe zespoły przy wsparciu swoich opiekunów miały za zadanie udać się do 9 lokalizacji, odnaleźć koperty ukryte przez psotne krasnale i wykonać różnorodne polecenia, m.in.: sugerując się rekwizytami, rozpoznać tytuły książek pisarki, odczytać zaszyfrowane hasło, dotyczące Elizy Orzeszkowej i Marii Konopnickiej, stworzyć transparenty na manifestację na rzecz równouprawnia płci, rozwiązać rebusy i odpowiedzieć, jakie były postulaty emancypantek, określić swoje stanowisko w kwestii tolerancji wobec mniejszości narodowych czy religijnych i podać argumenty na jego potwierdzenie, dorysować brakujący fragment obrazu Marii Dulębianki pt. „Widzenie” wedle swojej wizji, ułożyć dialogi do grafik z książki „O krasnoludkach i sierotce Marysi”, poprawić błędy w zdaniach z zeszytów uczniowskich, przetłumaczyć „Rotę” na współczesną polszczyznę, z rozsypanki wyrazowej ułożyć litery tak, by utworzyły pseudonimy Marii Konopnickiej, namalować ilustrację do utworu „Ojczyna moja”, inspirując się wystawą prac suwalskich artystów na placu im. Marii Konopnickiej, dopasować zdjęcia twórców realizmu do ich dzieł/wynalazków, zagrać w grę memory, na kartach której widnieją twarze ludzi kultury i sztuki, wskazać właściwe miejsce na Cmentarzu Siedmiu Wyznań na podstawie nieoczywistej grafiki czy odszukać hula‑hoop, które zgubiła mała Maria Wasiłkowska i podjąć się ćwiczeń gimnastycznych i zręcznościowych. Każde poprawnie wykonane zadanie nagradzane było przez krasnali medalem.

 

Jednym z przystanków była Biblioteka Publiczna im. Marii Konopnickiej w Suwałkach. Na miejscu uczniowie mieli ułożyć wielkoformatowe puzzle oraz przeczytać fragment opowiadania „Z cmentarzy” i wypożyczyć lekturę szkolną, która podejmuje podobną tematykę. Podanie bibliotekarzowi właściwego tytułu książki i nazwiska autora nie tylko uprawniało do zdobycia medalu, ale i zagrania w grę „Suwalczanka”, dzięki której drużyny mogły przyswoić nowe informacje na temat Marii Konopnickiej i innych niezwykłych kobiet. Goszcząc w bibliotece, młodzież miała także okazję obejrzeć wystawę „Malowane wiersze Konopnickiej” w galerii „Na schodach”.

 

Ogromną satysfakcję sprawiło nam zadowolenie uczniów szkół podstawowych, którzy bardzo zaangażowali się w grę i w pocie czoła, ale i z uśmiechem na ustach pokonywali kolejne punkty na trasie. Na wysokości zadania stanęły też wszystkie krasnale, które odpowiedzialne były za poszczególne stanowiska.

 

Wydarzenie zakończyło się wręczeniem dyplomów i upominków w Muzeum im. Marii Konopnickiej. Pani kierownik muzeum – Magdalena Wołowska-Rusińska – pogratulowała uczniom umiejętności współpracy i otwartości na pogłębianie wiedzy na temat życia i twórczości Marii Konopnickiej, a także zaprosiła wszystkich  do obejrzenia z przewodnikiem nowej wystawy zatytułowanej „Pieśń o domu”.

 

Tematyczne nagrody dla wszystkich uczestników gry – kubki ozdobione grafiką Koszałka‑Opałka, przypinki z wizerunkiem Marii Konopnickiej, książki – nowele pisarki – i słodkości ufundowało Centrum Bankietowe Astoria – serdecznie dziękujemy!

 

Grafikę, która znalazła się na przypince, wykonała Natalia Barszczewska z klasy 3 TG. Dodatkowym prezentem od uczniów z kierunku technik grafik był zbiór poezji Marii Konopnickiej wydany pod kierunkiem nauczycieli: Marty Spudzis, Wojciecha Wawrzyna, Marty Bieleckiej i Magdaleny Siwko.

 

I miejsce – Szkoła Podstawowa nr 4 im. ks. Kazimierza Aleksandra Hamerszmita

w Suwałkach:

Maciej Dziemian

Lena Olszewska

Jakub Kapliński

opiekun – Anna Popławska

 

II miejsce – Szkoła Podstawowa nr 6 im. Aleksandry Kujałowicz w Suwałkach

Hanna Bonisławska

Sylwia Kalinowska

Filip Klekotko

Wiktor Jacewicz

opiekun – Krzysztof Karczewski

 

III miejsce – Szkoła Podstawowa nr 5 im. Alfreda Wierusz-Kowalskiego w Suwałkach

Agnieszka Chamiuk

Milena Bagińska

Aleksandra Stasińska

opiekun – Monika Buchowska

 

Doskonale spisały się także pozostałe zespoły, które przybyły do miejsca docelowego niemal w tym samym czasie:

 

Szkoła Podstawowa nr 2 im. Aleksandry Piłsudskiej w Suwałkach

Milena Moniuszko

Zofia Kurza

Julia Gościewska

opiekun – Dorota Kościuch

 

Szkoła Podstawowa nr 11 z Oddziałami Integracyjnymi im. gen. bryg. pil. Witolda Urbanowicza w Suwałkach

Oliwia Górska

Amelia Cieraszewska

Agata Olkowska

opiekun – Anna Maria Gawlińska

 

Szkoła Podstawowa nr 7 im. Jana Pawła II w Suwałkach

Aleksandra Bagińska

Zuzanna Jarmowicz

Weronika Jaworska

opiekun – Alicja Piaścik

 

To był wyczerpujący, ale i bardzo satysfakcjonujący dzień. Uczniowie wykazali się kreatywnością, spostrzegawczością oraz determinacją – gratulujemy wszystkim zespołom i ich opiekunom!

« z 2 »