2020 rok zostały uznany Rokiem Leopolda Tyrmanda. Z tej szczególnej okazji zespół Mediateki przygotował grę mobilną pod nazwą „Skarpetki Tyrmanda. Gra mobilna” (link: https://www.facebook.com/events/3760895430611612/ Fabuła gry została zainspirowana twórczością Tyrmanda, ale jej znajomość nie jest niezbędna do wzięcia udziału w zabawie!

Jak zagrać? To proste! Wystarczy, że pobierzesz na swoje urządzenie mobilne (z systemem Android lub iOS) aplikację ActionTrack, a następnie zeskanujesz kod QR (znajdziesz go po wejściu w link i kliknięciu zakładki „dyskusja”) i wejdziesz do gry! Najbardziej kreatywni uczestniczy wygrają nagrody! Pospiesz się, gra jest aktywna tylko do 20 listopada bieżącego roku. Ja już zagrałam, teraz kolej na Ciebie!

O istnieniu Leopolda Tyrmanda dowiedziałam się w październiku tego roku dzięki pani Magdalenie Siwko, nauczycielce języka polskiego w naszej szkole, za co bardzo dziękuję! Poznawanie dorobku tego pisarza zaczęłam od wzięcia udziału w wydarzeniu online, w którym to znany aktor, Paweł Małaszyński, czytał opowiadanie pt. „Rower, czyli zemsta moralności” wspomnianego przeze mnie autora. Jestem zwolenniczką lektury książek w formie papierowej, ale to opowiadanie zachwyciło mnie treścią i słuchanie go sprawiło mi ogromną przyjemność, mimo że nie była to tradycyjna forma odbioru książki. Z pewnością postać twórcy jest interesująca nie tylko ze względu na kolorowe skarpetki, jakie nosił i określenie bikiniarza, które do niego przylgnęło, ale również z uwagi na pochodzenie oraz działania, jakie podejmował w młodości. Ciekawostką jest to, że pisarz zapoczątkował jazz w powojennej Polsce. Jest on autorem publikacji, takich jak: „Zły”, „Dziennik 1954”, „Gorzki smak czekolady Lucullus”. Myślę, że warto zapoznać się z twórczością Tyrmanda i przekonać się osobiście, co do jego poglądów i aktywności.

„Mizantropi i nudziarze zawsze mają na nogach brzydkie, nieciekawe, ponure skarpetki, zaś ludzie szlachetni, pogodni, i mądrzy hedoniści dbają o swoje skarpetki (…). Stawiam zatem postulat skarpetki wiele mówiącej, wesołej, barwnej i optymistycznej! Taką nośmy i cieszmy się, spoglądając na nią z góry”.

 „Wędrówki i myśli porucznika Stukułki”

Kim był Tyrmand? Kim byli bikiniarze i czym się charakteryzowali? Co kolorowe skarpetki mają z tym wspólnego? Przekonaj się sam/sama!

Patrycja Świerzyńska, uczennica klasy 4 TGP