21 lutego obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, który został ustanowiony przez UNESCO 17 listopada 1999 roku. W tym roku promowane jest „wspieranie wielojęzyczności na rzecz edukacji włączającej i integracji społecznej”.

Główną ideą Dnia jest upowszechnianie wiedzy na temat bogactwa różnorodności językowej świata i jej znaczenia dla ochrony różnorodności kulturowej, a także dla zrównoważonego rozwoju społeczeństw
i całej Planety. Dzień służy także promocji szeroko pojętej wielojęzyczności, a co za tym idzie – podkreśleniu roli nauki języków obcych w edukacji.

Nasz język – język polski zasługuje na to, aby go pielęgnować i promować, zachęcając do czytania literatury tworzonej przez rodzimych autorów. W związku z tym zachęcamy wszystkich – nauczycieli i uczniów – do skorzystania z oferty NINATEKI i wysłuchania choćby jednego utworu z długiej listy polskich pisarzy. Sięgnijcie po klasykę literatury: „Ferdydurke” Witolda Gombrowicza, „Następny do raju” Marka Hłaski lub propozycje prozy najnowszej: „Drach” Szczepana Twardocha, „Woja polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną” Doroty Masłowskiej. Wśród proponowanych autorów znajdują się również patroni roku 2021, czyli Krzysztof Kamil Baczyński, Stanisław Lem, Tadeusz Różewicz. Książka mówiona to alternatywna forma dla tradycyjnej literatury, jednak przyjemność, jaką z pewnością czytelnik odczuje, zagłębiając się w „nowe światy”, będzie taka sama.

Link do strony biblioteki NINATEKI i propozycji książek mówionych: https://ninateka.pl/filmy/ksiazka-mowiona