Już   po raz czwarty w uroczysty sposób włączyliśmy się w  obchody Narodowego Święta Niepodległości.  W  pierwszych krokach poloneza 9 listopada 2018r.  uczniowie zaprosili do tańca Panią Dyrektor Annę Musiałowicz i Prezydenta Suwałk Pana Czesława  Renkiewicza. Tradycyjnie  Park Konstytucji 3 Maja  był miejscem spotkania społeczności ZST, zaproszonych gości i mieszkańców Suwałk, którzy w tak niekonwencjonalny sposób świętowali setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę.

Polonez, czyli reprezentacyjny taniec narodowy, staje się tradycją w ZST i kształtuje postawy szacunku i dumy z przynależności do narodu polskiego. W tradycyjnych kontuszach i odświętnych strojach z kotylionami chylimy czoło przed Marszałkiem Józefem Piłsudskim.

Stając przy jego pomniku, możemy po raz kolejny  przypomnieć sobie Jego słowa :,,Naród, który nie szanuje swej przeszłości, nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości’’. Słowa te powinny uczyć nas pokory i zrozumienia  wobec historii naszego narodu.

Na zakończenie uroczystości, według  opracowanego  szkolnego  ceremoniału, rozwinęliśmy flagę i odśpiewaliśmy hymn. Ten moment symbolicznie zjednoczył wszystkich zgromadzonych i dawał poczucie, że jednakowo rozumiemy słowo Ojczyzna.

« 1 z 3 »

 

Listy z okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości: