Eluwina, jesieniara, sztos, alternatywka, banan – tymi zwrotami współczesna młodzież posługuje się na co dzień. Młodzi ludzie rzecz jasna używają nowomowy tak często, jak poloniści interpunkcji, ale nie dla każdego język ten jest zrozumiały. Dorośli, w tym my nauczyciele, słyszymy z ust uczniów takie „dziwolągi językowe” i czasem, pragnąc być za pan brat z trendami, przemycamy je we własnych wypowiedziach.

I tu zaczynają się kłopoty, gdyż słowo, które było modne w zeszłym roku obecnie jest już faux pas i nie wypada go używać. Dlatego kierowani ciekawością i chęcią poznania językowych trendów, proponujemy uczniom Zespołu Szkół Technicznych w Suwałkach wzięcie udziału w ankiecie, która odsłoni arkana najpopularniejszych, najmodniejszych słów roku 2020. Zatem zachęcamy wszystkich do wzięcia udziału w zabawie! Zadanie jest banalnie proste: po pierwsze, należy podać jedno – to najpopularniejsze młodzieżowe słowo, po drugie wyjaśnić jego znaczenie (można napisać kto, w jakich okolicznościach go używa, do kogo może być skierowane, jaką sytuację, osobę określa). Pamiętajcie, mimo tego, że macie dowolność w wyborze słowa, nie tolerujemy wulgaryzmów, przekleństw czy jakichkolwiek niestosownych określeń. Waszą powinnością jest dbałość o nasz ojczysty język, zwłaszcza współczesny i godne reprezentowanie gatunku homo sapiens!

Ankieta skierowana do uczniów Zespołu Szkół Technicznych. UWAGA! Żeby wypełnić ankietę trzeba się zalogować jak do Teamsa.

Ankieta – kliknij tutaj!

Dziękujemy za wypełnienie ankiety.