Punktualnie o godzinie 4.45 30 września wyjechały na wycieczkę do Gdańska klasy IITE, TEL, TEO i II TM.

W strugach deszczu dojechaliśmy do Europejskiego Centrum Solidarności, gdzie wspólnie z przewodnikiem Panem Jarosławem Adamusem wędrowaliśmy po krętych drogach najnowszej historii z lat 1945-1997. Później spacerowaliśmy ulicami Gdańska; czar kamieniczek, fontanny Neptuna i bulwary nadmorskie były miłym akcentem kończącego się pierwszego dnia wycieczki.

Następnego dnia pływaliśmy statkiem po porcie gdyńskim- handlowym i wojennym. Osiągnięcia II RP, poznawane na lekcjach historii, można było  ocenić ,, od strony morza”. Port w Gdyni tętni życiem , jego budowniczowie / Wende i Kwiatkowski/ pozostawili dobrze usytuowane polskie okno na świat. Zajęcia warsztatowe w Akwarium i obserwacja fauny i flory morskiej rozbudziły apetyt. Obiad zjedzony w Barze Mlecznym przypomniał to szczególne miejsce, które kojarzymy z minioną epoką. W sumie wszystko było smaczne, a ludzie wokół bardzo życzliwi.

Wiatr wiejący od morza przypominał o porze roku i skłaniał do refleksji   nad losem Tych, którzy od wieków tworzyli historię tego szczególnego regionu.