W pierwszym tygodniu po feriach, w środę 20 stycznia 2021 roku, odbyło się spotkanie online z Marcelem Woźniakiem – pisarzem i scenarzystą, autorem trylogii kryminalnej o detektywie Leonie Brodzkim oraz biografem Leopolda Tyrmanda.

Uczniowie i nauczyciele mieli okazję wysłuchać wielowątkowej opowieści o życiu Leopolda Tyrmanda – pisarza i publicysty, wrażliwego obserwatora powojennej rzeczywistości, kontestatora komunizmu, popularyzatora i miłośnika jazzu, bohatera roku 2020, spod pióra którego wyszły takie utwory jak: „Zły”, „Filip”, „Życie towarzyskie i uczuciowe” czy „Dziennik 1954”.

Leopold Tyrmand był człowiekiem o wielu twarzach, co trafnie podkreślił Tadeusz Konwicki:

Tyrmand antykomunista, Tyrmand katolik, Tyrmand teoretyk jazzu, Tyrmand sprawozdawca sportowy, Tyrmand globtroter, Tyrmand playboy, Tyrmand reakcjonista, Tyrmand bikiniarz, Tyrmand filozof, Tyrmand prekursor mód, Tyrmand autor bestsellerów, Tyrmand pielgrzym, Tyrmand owiana legendą tajemnica.

Zafascynowany legendą pisarza Marcel Woźniak zabrał uczestników wydarzenia w podróż śladami Leopolda Tyrmanda, którego biografia przypomina scenariusz hollywoodzkiego filmu.

Marcel Woźniak z pasją opowiadał:

„Gdy NKWD przystawia mu pistolet do głowy, Tyrmand w ostatniej chwili ucieka od zsyłki na Sybir. Gdy czeka go komora gazowa, zmienia tożsamość z polskiego Żyda na Francuza i jedzie do nazistowskich Niemiec. W Polsce jego książki znikają z księgarń w godzinę. Marek Hłasko nazywa go geniuszem, Witold Gombrowicz – spadkobiercą romantycznej tradycji, a Tadeusz Konwicki i Maria Dąbrowska połknęli »Złego« w jedną noc”.

Co Leopold Tyrmand robił we Frankfurcie nad Menem w hotelu Park otoczony przez nazistów? Jak to się stało, że nie zginął od spadających na miasto bomb? Gdzie można go było spotkać w Warszawie lat 50.? Na te i wiele innych pytań odpowiedział nasz gość, a wszystkim, którzy chcieliby więcej uwagi poświęcić Leopoldowi Tyrmandowi dedykowany jest dokument „Leopold Tyrmand – życie bez kompromisów” dostępny pod adresem:

https://vod.tvp.pl/website/leopold-tyrmand-zycie-bez-kompromisow,51513807.

Znakiem rozpoznawczym Tyrmanda była refleksyjność, chęć doświadczania życia i realizowania się w zgodzie ze sobą. Mimo braku perspektyw i szans na powodzenie, pisarz zachowywał optymizm i wierzył w szczęście. Leopold Tyrmand był niepokornym idealistą, wielkim indywidualistą, który zawsze szedł pod prąd i honorowo oraz z wrodzoną sobie elegancją ratował się z opresji, jakich nie szczędził mu los.