We wtorek 26 marca 2019 r. w Zespole Szkół nr 1 w Ełku odbyły się eliminacje regionalne „VIII Ogólnopolskiego Turnieju Maszyn Wodnych”. Drużyna z naszej szkoły z opiekunem Markiem Bagińskim wzięła udział w tej niełatwej rywalizacji, która przyniosła nam sukces.
Uczniowie z klasy 2 TEO: Nowikowski Rafał, Sitkowski Bartosz oraz Woliński Filip zajęli trzecie miejsce w konkurencji „MOC” w  kategorii szkół ponadgimnazjalnych, co wystarczyło, aby wystartować w finale. Na bazie zebranych doświadczeń z eliminacji nasza drużyna wiedziała już, co i w jaki sposób poprawić.
Konkurs polegał  na zbudowaniu modelu maszyny przetwarzającej energię potencjalną i kinetyczną wody na energię mechaniczną. Maszyny wykonane przez zawodników konkurują w dwóch niezależnych kategoriach „Moc” i „Wydajność”. W obydwu kategoriach zadaniem maszyny jest podniesienie ciężarka o masie 5 kg na wysokość 2 m. W kategorii „Moc” liczy się czas, w jakim maszyna wykona to zadanie. Turbiny testowane były na stanowisku pomiarowym mierzącym czas wykonania zadania z dokładnością do 1 milisekundy, a ilość zużytej wody z dokładnością do 10 mililitrów.

Laureaci konkursu otrzymali atrakcyjne nagrody, zaś wszyscy finaliści dyplomy uczestnictwa, a ich opiekunowie podziękowania.

Gratulujemy!

Oprac. Marek Bagiński