O kulturze Romów, ich historii, pięknych tradycjach i obyczajach mówiliśmy podczas zajęć warsztatowych pn. „Dzień dialogu kulturowego – Romowie”. 22 listopada 2018 roku gościliśmy wspaniałe osobowości: panią Bożenę Szroeder, która jest animatorką kultury, pedagogiem, znawczynią historii i kultury Cyganów-Romów, współtwórczynią Muzeum Tradycji Kulturowych Sejn oraz panią Annę Szafranowską, animatorkę, instruktorkę teatralną, Mentorkę Kultury Regionalnej oraz instruktorkę śpiewu tradycyjnego – w tym pieśni romskich i muzyki romskiej.

Warsztaty rozpoczęły się od odśpiewania przez panią Szafranowską  hymnu Romów „Dżelem, dżelem”. Zajęcia oparte były na opowieści o korzeniach i historii Romów, urozmaicanej pieśniami cygańskimi, które porywały za serce i które wszyscy razem staraliśmy się wyśpiewać.  Mogliśmy też podziwiać oryginalną wystawę strojów, elementów sztuki użytkowej, książek, obrazów, przedmiotów rytualnych. Obejrzeliśmy również dwa filmy animowane, których autorami była młodzież, a opowiadały jednocześnie w bardzo mądry i prosty sposób o wierzeniach Romów, ich trudnym, wędrownym losie. Poznaliśmy też  postać Bronisławy Wajs, pierwszej romskiej poetki, która spisała swoje wiersze, przez co została wykluczona ze społeczności cygańskiej.

Spotkanie z kulturą romską było niezwykle ciekawe, zrozumieliśmy, jak ważna jest tożsamość narodowa, jak istotne jest pielęgnowanie tradycji, tolerancja i otwartość na innego człowieka.