Suwalski Młodzieżowy Klub Historyczny im. Kazimierza Moczarskiego istnieje w Zespole Szkół Technicznych od 2016 roku. W tym roku szeregi Klubu zasiliła grupa uczniów: Kinga Kiljańska z klasy pierwszej technik teleinformatyk oraz Hubert Wyszko, Kacper Sawicki i Cyprian Kamiński z klasy pierwszej technik mechatronik, którzy wraz z opiekunem uczestniczyli w trzydniowym zjeździe podsumowującym prace mające na celu wyłonienie laureata Nagrody Młodzieżowych Klubów Historycznych. Spotkanie to było szczególne, ponieważ po raz pierwszy członkowie MKH zaproszeni zostali również na oficjalną galę wręczenia Nagrody Historycznej im. Kazimierza Moczarskiego.

Pierwszym punktem spotkania była gra pod tytułem „Moczarski w sześciu słowach” – należało wykazać się znajomością biografii autora „Rozmów z katem”. Gra nie tylko sprawdzała wiedzę uczniów, ale też integrowała młodzież. Następnie przedstawiciele MKH nominowali wybraną przez nich i ich zdaniem najlepszą książkę historyczną, którą okazała się (o czym zaważyła większość głosów) „Sendlerowa w ukryciu” Anny Bikont i to do niej trafiła nagroda –  „Ołówek”. Serdecznie gratulujemy!

Niezwykle ciekawe było spotkanie z Pawłem Smoleńskim, autorem książki „Syrop z piołunu. Wygnani w akcji »Wisła«”, który opowiadał o wieloletnim procesie powstawania książki i pojmowanym przez niego współczesnym patriotyzmie. By poznać historię narodu żydowskiego, wybraliśmy się do Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Spośród wszystkich dziewięciu galerii, nas szczególnie zainteresowała galeria druga, która prezentowała losy pierwszych Żydów, kupców przemierzających polskie ziemie (okres średniowiecza) oraz galeria trzecia, prezentująca historię Rzeczypospolitej Obojga Narodów, a w niej losy społeczności żydowskiej oraz rozkwit ich kultury.

Wyczekiwanym przez wszystkich momentem tegorocznego zjazdu Młodzieżowych Klubów Historycznych była uroczysta gala wręczenia Nagrody Historycznej im. Kazimierza Moczarskiego w Pałacu Krasińskich, siedzibie Biblioteki Narodowej. Scenerią dla wręczenia nagrody była zaaranżowana klasa, a w niej ławki, krzesła, tablica i oczywiście uczniowie, którzy odpytywani przez prowadzącego galę – nauczyciela, prezentowali wszystkich nominowanych do nagrody. Elżbieta Moczarska – prezes Fundacji im. Kazimierza i Zofii Moczarskich wręczała wszystkim autorom nie tylko symboliczny ołówek, jako wyróżnienie i podziękowanie z propagowanie wiedzy o najnowszej historii, ale też słoiczek powideł śliwkowych, bo to waśnie śliwki rosnące niedaleko miejsca pochówku rodziców Pani Elżbiety, stały się symbolem płodności twórczej, efektem której jest tak długa lista wydanych w 2017 roku książek o historii Polski. Laureatem tej prestiżowej nagrody został Jerzy Kochanowski – autor książki pod tytułem „Rewolucja międzypaździernikowa. Polska 1956-1957”. Uzasadnienie przyznania nagrody, laudację wygłosił prof. Andrzej Friszke. Gratulacje złożyli Piotr Jakubowski, dyrektor Domu Spotkań z Historią – Instytucji Kultury m.st. Warszawy oraz Adam Michnik, publicysta, historyk, redaktor naczelny „Gazety Wyborczej”.

Ostatniego dnia uczestniczyliśmy w spotkaniach aż z trzema nominowanymi pisarzami: z laureatką Młodzieżowej Nagrody Historycznej – Anną Bikont, Krzysztofem Potaczałą oraz Jerzym Kochanowskim. Ich wiedza, erudycja, wnikliwość i zaangażowanie w dochodzeniu do prawdy historycznej onieśmielały. Mimo to, uczniowie zadawali autorom ciekawe, a niekiedy bardzo zaskakujące pytania. Cytując słowa reportażysty, Pawła Smoleńskiego, o bardzo ważnej roli polskich badaczy i sile reportażu, jako gatunku literackiego, można powiedzieć: „Sztuką jest, by przez jedną maleńką kropę wody, zobaczyć cały ocean”. W naszej ocenie wszystkie dziesięć książek spełnia tę rolę, ponieważ przez historie jednostek ukazują losy Polski.

Trzeci zjazd Młodzieżowych Klubów Historycznych uznajemy za niezwykle ciekawy i z niecierpliwością czekamy na kolejne zaproszenie.