Uczniowie Zespołu Szkół Technicznych w Suwałkach po raz trzeci skorzystali z zaproszenia  Fundacji im. Kazimierza i Zofii Moczarskich do wzięcia udziału w konkursie o Nagrodę Młodzieżowych Klubów Historycznych w ramach dziesiątej edycji konkursu o Nagrodę Historyczną im. Kazimierza Moczarskiego.

Uczniowie: Kinga Kiljańska z klasy I technik teleinformatyk, Hubert Wyszko, Kacper Sawicki, Cyprian Kamiński – wszyscy trzej z klasy technik mechatronik, mieli za zadanie przeczytać i zrecenzować nominowane przez jury książki opowiadające o najnowszej, współczesnej historii Polski. By ułatwić zadanie członkom Młodzieżowego Klubu Historycznego (MKH), Fundacja przekazała szkole dziesięć książek nominowanych do „dużej” Nagrody. Zadanie nie było łatwe, ponieważ w ciągu miesiąca należało zmierzyć się z ciekawą, ale też trudną tematyką, jak na przykład: proces eksterminacji ludności żydowskiej w Generalnym Gubernatorstwie, stalinowskie wysiedlenia znad Bugu i z Bieszczad, akcja „Wisła”, biografia Ireny Sendlerowej, codzienne życie zwykłych Polaków w latach 1956-1957,  sposób sprawowania władzy w NRD wobec wydarzeń w PRL w latach 1980-1981, formowanie się ruchu społecznego „Solidarność”, stalinowski plan sowietyzacji Polski, działalność wywiadu UB/SB. Spotkania uczniów w ramach działalności MKH obfitowały w ciekawe dyskusje, dzięki którym ostatecznie zdecydowaliśmy, że według nas główna nagroda powinna powędrować do rąk Nikołaja Iwanowa za „Komunizm po polsku. Historia komunizacji Polski widziana z Kremla”. Opiekę nad klubem sprawuje Magdalena Jaśkiewicz.

Tegoroczne spotkanie zostało zaplanowane na  6-8 grudnia, w Domu Spotkań z Historią, w Warszawie. Program zjazdu obejmuje grę integracyjną na temat biografii Kazimierza Moczarskiego, obrady MKH, spotkania z autorami nominowanych książek, wizytę w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, udział w uroczystej gali wręczenia Nagrody Historycznej im. Kazimierza Moczarskiego w Pałacu Rzeczypospolitej, siedzibie Biblioteki Narodowej.

Oto lista nominowanych książek, do których przeczytania zachęcamy wszystkich miłośników historii i literatury:

http://nagrodamoczarskiego.pl/index.php/front/fundacja

http://wyborcza.pl/7,155501,24093121,nagroda-moczarskiego-2018-dziesiec-nominowanych-ksiazek.html